Михайло Одинюк в IT уже понад 16 років. За цей час встиг попрацювати майже на десяток компаній, відкрив власний бізнес, опанував близько 20 мов програмування. У вересні 2021 року переїхав до США, але повернувся в Україну за 10 місяців. Михайло розповів DOU про свій досвід і чому навіть в умовах повномасштабної війни хоче жити в Україні, а не за кордоном.
Живете й працюєте в іншій країні? Виїхали 3..5 чи 10 років тому або через повномасштабну війну? Плануєте повертатися чи поїхали вже вкотре? Розкажіть нам про свій досвід!
Киянка Аня Дульдієр поєднує роботу тестувальницею з художньою діяльністю. В інтерв’ю DOU вона розповіла про свій артпроєкт, особливості життя в кантоні Цюрих, а також про те, як поєднує мистецтво та IT і підтримує Україну на відстані.
Ми поспілкувалися з двома українцями, які вже кілька років працюють у Японії. Software Engineer Максим Шаров розповів про особливості місцевого ІТ-ринку, а також основні недоліки та переваги країни. А геймдев-розробник Ігор Ігнатьєв поділився досвідом створення громадської організації Stand With Ukraine in Japan та допомогу японців Україні.
Микита Качко — Software Engineer у BMW Car IT. Ще під час навчання в КПІ почав працювати в Samsung Electronics, звідти перейшов у Luxoft на автомобільний проєкт. У 2019 році переїхав в Ірландію, щоб працювати в Amazon. Але любов до машин пересилила — і тепер Нік знову працює в автопромі. Про особливості роботи айтівцем в автомобільних проєктах він розповів DOU.
Ми поспілкувалися з експертами та розповідаємо, що таке податкове резидентство, як уникнути подвійного податкового резидентства та продовжувати сплачувати податки в Україні, перебуваючи в іншій державі.
Українські ІТ-спеціалісти поступово повертаються додому: у червні 2022 року 40% айтівців перебували в евакуації (в Україні чи за кордоном), а в березні таких було 61%. 27% фахівців переїхали в безпечніше місце в Україні, а 13% релокувалися за кордон. Продовжуємо досліджувати міграцію українських ІТ-спеціалістів.
Катерина Тертієнко — українська розробниця, яка вже понад шість років проживає у столиці ПАР Кейптауні. Ми поговорили з нею про зміни, які внесла пандемія ковід 2020 року, ставлення до війни росії проти України у ПАР та віддалену роботу на арабську компанію.
Через повномасштабне російське вторгнення львівський розробник Сергій Марущенко залишився у Швейцарії, де був у відрядженні. В інтерв’ю він розповів, чим швейцарці схожі на українців, та про роботу і життя в країні, яка щорічно входить у топи рейтингів «найщасливіших країн».
Знання англійської мови потрібні для роботи в більшості ІТ-компаній, але особливо вагомою ця навичка є для життя та праці в англомовній країні. Ми поспілкувалися з трьома айтівцями, які релокувалися до Австралії, США та Канади, про те, як вони вивчали мову і з якими складнощами зіткнулися на цьому шляху.
Ми поцікавилися, чи планують айтівці після завершення війни жити в Україні й чому та що може змусити їх поїхати назавжди. На ці питання відповіли понад 430 спеціалістів.
З’ясувалося, що ядерна війна та повна окупація — одні з основних причин, які можуть змусити людей покинути свою домівку, все решта — для більшості не привід.
Ще до повномасштабної агресії росії проти України ІТ-компанії активно співпрацювали з ринком Південно-Східної Азії. DOU поспілкувався з представниками бізнесів, що підкорюють регіон, про особливості ринку та їхній досвід роботи там.
Ми попросили шістьох айтівців, які переїхали з початком повномасштабної війни за кордон, розповісти про особливості життя у Люксембурзі, Німеччині, Таїланді, Португалії, Єгипті та Польщі. Про переваги й недоліки — далі у статті.
Ще до повномасштабної агресії росії проти України вітчизняні ІТ-компанії активно співпрацювали з ринком Східної Європи. DOU поспілкувався з представниками ІТ-компаній, що підкорюють цей регіон, про його особливості та важливі нюанси, які варто знати айтівцям.
Максим Козленко починав карʼєрний шлях з верстки газет і розробки перших сайтів наприкінці 90-х у Києві. Та вже понад 20 років живе та працює веброзробником в Австралії та веде блог на Medium. В інтерв’ю він розповів, з чого починалася його кар’єра в Україні, як відпустка в Австралії обернулась переїздом і пошуком роботи після «бульбашки доткомів», а також про переваги й недоліки життя за 14 тисяч кілометрів від України.
У статті ми зібрали інформацію про те, скільки у Польщі ІТ-фахівців, компаній та кластерів, які середні зарплати та де айтівці шукають роботу. Ми не проводили власної аналітики, а зібрали інформацію з відкритих джерел і поспілкувалися з польською ІТ-асоціацією SoDA.
Ще до повномасштабної агресії росії проти України деякі українські ІТ-компанії оголосили про план виходу на ринок Латинської Америки (LATAM) — і через війну все активніше впроваджують плани з розвитку в цьому регіоні. DOU поспілкувався з представниками ІТ-компаній, що підкорюють LATAM.
Чим відрізняються, а чим подібні український та польський ІТ-ринки? Про це, а також особливості конкуренції, найму та роботи у Польщі ми поспілкувалися з українськими топкомпаніями, які активно ведуть там бізнес.
Айтівці, які перебувають в Італії, Німеччині та Польщі, розповіли про свої враження про місцеві банківські системи, міську інфраструктуру, їжу, мобільний зв’язок тощо.
Українка Олена Голубятнікова, продукт-дизайнерка з 13-річним досвідом, останні п’ять років прожила у Сингапурі. До повернення в Україну вона встигла попрацювати у чотирьох компаніях. В інтерв’ю DOU Олена розповіла про особливості найму в Сингапурі, відмінну від української культуру фідбеку, плюси та мінуси життя там, досвід контрактора в Google та роботу в super-app.
Інтерв’ю
Google,
Азія,
возвращение в Украину,
дизайн,
інтерв’ю,
кар’єра,
менталітет,
найм,
релокація,
Сингапур,
співбесіда